pondělí 21. září 2009

Citlivá a podrážděná pokožka

Není možné předvídat, na co může citlivá pokožka reagovat alergicky. Některé tradiční přírodní prostředky na podrážděnou pokožku jsou zároveň známými alergeny, proto buďte před vyzkoušením něčeho nového opatrní.

Aloe vera - šťáva z aloe vera hojí podrážděnou pokožku, drobná poranění a popálení, bodnutí od hmyzu. Hydratuje, můžete použít místo krému. Zpočátku se vám může zdát, že je pokožka sušší než předtím a bude chtít natřít znovu a znovu. Druhý nebo třetí den ale bude stačit jen jedna vrstva. Také můžete přidat do masky nebo tonika. Může vyvolat alergickou reakci.

Heřmánek - heřmánkový nálev je tradičním prostředkem na podrážděnou pokožku. Výtažky z heřmánku se přidávají do dětské kosmetiky a kosmetiky pro citlivou pleť. Patří ale k silným alergenům, kromě toho může pokožku při častějším používání vysušit.

Ovesné vločky/olivový olej - koupel s olivovým olejem nebo s ovesnými vločkami (vložte do látkového pytlíku a zavěšte pod proud vody) zklidní podrážděnou pokožku, pomáhá i na ekzém.

Med - Navlhčete pleť a potřete medem. Nechte působit 15 minut i déle a smyjte. Skvělý je i na popraskané rty, může být i zkrystalizovaný - odstraní odumřelé buňky, ale masírujte jemně.

Kokosový olej - hojí drobná poranění. Může ale vysušit, proto nanášejte na navlhčenou pokožku.

Karité - bambucké máslo má léčivé schopnosti. V rakytníkovém balzámu od Saloosu se k nim přidávají hojivé vlastnosti rakytníku. Rakytníkový balzám je méně mastný a nezpůsobuje akné, proto je skvělý na odřený nos při nachlazení. Eukalyptový balzám navíc uvolní ucpaný nos.




Podmáslí - na spálenou pokožku, nejlépe vychlazené.

Peeling s AHA kyselinami - citlivá pokožka potřebuje odstranit odumřelé buňky, ale peeling s abrazivními částicemi by ji podráždil. AHA kyseliny jsou šetrnější, ale nepoužívejte, jestliže je pokožka podrážděná.

Makeup Masala


 Makeup Masala je eshop, který se zaměřuje na prodej dostupných amerických značek make-upu do celého světa - 90% objednávek je zahraničních. Jako jeden z mála nabízí poštovné zdarma celosvětově od určité objednávky a to jen 40 dolarů. Nabízí několik značek, které se jinak špatně shánějí.

Za pozornost stojí E.L.F. Je to hodně levná značka, produkty jejich základní řady stojí 1 dolar. Kvalita většiny výrobků odpovídá ceně, některé jsou ale velmi kvalitní a srovnatelné s mnohem dražšími. To platí o několika málo výrobcích ze základní  a minerální řady (3 dolary/výrobek) a téměř všech produktech ze Studio Line (také 3 dolary). Pozoruhodný je Mineral Eyeshadow Primer, podle většiny recenzí srovnatelný s Urban Decay, některé 1 dolarové štětce (třeba Eyeshadow Brush) a většina 3 dolarových štětců.
EDIT: ELF bude dostupný i u nás, na www.elfkosmetika.cz se chystá eshop.

Ecotools je skvělá značka štětců na make-up. Jsou velmi měkké a kvalitní, vhodné pro minerální make-up a nepouštějí chlupy. V sadě dostanete štětce velmi levně.

Několikrát za měsíc bývá speciál, obvykle sleva na konkrétní značku. Vyplatí se na něj počkat, Ecotools bývá v akci -15% docela často. V době speciálu  ale narůstá objem objednávek - na její odeslání můžete čekat i 2 týdny.

Odličování make-upu



 K odlíčení make-upu jsou skvělé pleťové oleje. Dobře odstraní i voděodolnou řasenku, jsou lepší než drahé odličovače a vhodné i pro nejcitlivější pleť. Můžete se ale obejít i bez nich.


Namísto odličovacích tamponů zkuste houbičku z mikrovlákna. Nechtělo se mně tomu věřit, původně jsem chtěla jen něčím nahradit jednorázové tampony. Dají se sice sehnat i biodegradabilní, ale jsou dražší a pořád představují zátěž pro životní prostředí. Proto jsem nadšená z toho, že opravdu dobře odstraní všechen make-up bez jakéhokoliv produktu - stačí voda. Na oči ale stále používám olej, protože jsou jinak vysušené.

Mikrovlákno se doporučuje jako jemný peeling, což pro mě není na každodenní používání žádoucí, ale to platí pro houby prodávané mezi čisticími prostředky jako tzv. švédská utěrka, které hodně lidí používá na pleť a jednou za čas pleti určitě neuškodí. Houby určené pro odličování pleti nebo leštění brýlí jsou mnohem jemnější a nezdají se mně vůbec abrazivní.

Tři malé hadříky na brýle - přímo odličovací se shánějí hůř, podle mě jsou stejné - mě stály 20 Kč. Na odlíčení celého obličeje spotřebuji 2-3, po každém použití je umyji v rukou olivovým mýdlem.

sobota 19. září 2009

Our Rock Minerals

Our Rock Minerals je malá a celkem málo známá značka minerálního make-upu. Z jejich produktů jsem zatím vyzkoušela pouze oční stíny, ale s těmi jsem velmi spokojená a budu je objednávat znovu. Objednávala jsem v době, kdy byly vzorky v akci za 29 centů. Za stálou cenu 70 cenu jsou méně výhodné než třeba Pure Luxe, protože je jich méně a jsou v sáčcích. Ale za 29 centů jsou velmi výhodné, je v nich dost produktu na několik použití.

Většina lidí dává přednost kelímkům, ale sáčky mají své výhody, jestliže se to odrazí na jejich ceně. Vzorky mohou být levnější, méně stojí i poštovné. Můžete je přesypat do prázdných kelímků - ty se dají koupit na internetu, já mám zásobu od vzorků make-upu EDM. Pokud s nimi dokážete pracovat, aniž byste ztratili příliš produktu, což není tak obtížné, zaberou o hodně méně místa. V papírnictví seženete fólie na sběratelské karty nebo vizitky, desítky vzorků se vám vejdou do jedné složky.


                                                                                 
Nemají tak velký výběr jako Pure Luxe, ale všechny barvy, které jsem zkoušela, jsou krásné. Kvalita je srovnatelná s Pure Luxe a EDM. Odeslání trvalo dost dlouho, protože v době akce zaznamenali obrovský nárůst objednávek, balíček přišel po 35 dnech. Ale přidali vzorky zdarma, téměř tolik, kolik jsem objednala, a slevový kupón na příští objednávku - 15%. Také před zpožděním s vyřizováním objednávek varovali předem a na dotaz odpověděli do 24 hodin, takže nemám jejich péči o zákazníky co vytknout.



 
Nanesené zasucha, zleva: Claire, Lustre, Sheer Blue, Summer Breeze, Sophie, Rain, Sorbet, Zoe, Sapphire, Onyx, Trixi, Bubble Gum.
                                                          

čtvrtek 17. září 2009

Pure Luxe


Značka Pure Luxe Cosmetics nabízí make-upy, pudry, korektory, tvářenky i rtěnky. Ty nejsou nijak pozoruhodné. Vyniká naopak velkým výběrem očních stínů. Vzorky za 1 dolar se prodávají jako 1/8 lžičky, tedy jako většina značek, ale je jich většinou více a jsou v kelímku. Jsou to krásné barvy, některé hodně třpytivé, některé odstíny jsou ale kvalitnější (př. Ultimate Electrify, Blueberry a Grape jsou méně přilnavé a rychleji se slijí do jedné čárky nebo opadají než třeba Awakening a Shameless- ty jsou mé oblíbené).

Přijímají PayPal a zasílají do celého světa, poštovné se dozvíte až před odesíláním objednávky podle celkové hmotnosti. Občas bývají slevy až 30% od určité objednávky. Někdy majitelce trvá dlouho odeslání objednávek.

Vzhledem k ceně je ve vzorku dost produktu, hodně minerálních značek prodává dráž větší množství produktu a k tomu v sáčcích. Jestliže nechcete objednávat ze zahraničí nebo chcete první vyzkoušet pár vzorků, na mimibazaru je prodává Lendy123 za 49 Kč za kus, pro stálé zákazníky 45 Kč. Pure Luxe objednávám přímo, protože se vyplatí u větší objednávky, ale kupuji od ní výrobky Lush a mohu ji doporučit jako velmi spolehlivou a vstřícnou prodejkyni.

EDIT březen 2010: Lendy123 už Pure Luxe neobjednává. 
Vyzkoušela jsem hodně nových značek a teď mám jiné oblíbené. Jsou kvalitnější, některé mají i větší výběr odstínů. Od Pure Luxe mám pořád ráda některé barvy, ale s ostatními jsem nebyla spokojená (Grape, Blueberry, Ultimate Electrify). Chystám recenze dalších značek, doporučuji hlavně Aromaleigh a Earthen Glow Minerals.

Spoiled, Kaleidoscope Oasis, Grape, Flashcube Magic. Check Me Out!, Ultimate Electrify, Shameless, Blueberry. Awakening, Cabana, Blue Aura.

Everyday Minerals


Everyday Minerals je rozhodně jedna z nejlepších značek minerálního make-upu. Skvělé produkty za dobré ceny a dobrá péče o zákazníky, velkou výhodou je komunita okolo značky. Fórum je velmi živé a dozvíte se hodně tipů k aplikaci make-upu a přírodní kosmetice.

Make-up: Mají necelých 50 odstínů make-upu v několika formulacích, takže si vybere každý podle typu pleti. Je trochu problém najít svůj odstín, ale nabízejí vzorky zdarma, platíte poštovné. Stojí kolem čtyř dolarů. Můžete poslat svou fotku bez make-upu a oni vám poradí.

Pudry: Několik formulací a odstínů. Jedinečné jsou pudry Natural Reflections. Jsou transparentní a dodají pleti pěstěný vzhled. Mají SPF 30 a jsou skvělou ochranou před sluncem i pro citlivou pokožku. Kaolinový pudr patří k nejlepším pudrům pro mastnou pokožku, jestliže nemůžete sehnat pudr, po kterém se nezačnete za pár hodin lesknout, rozhodně jej vyzkoušejte. Pro normální pokožku je Finishing powder, zmatní pleť, ale nevysuší tolik jako Kaolin.

Korektory: Mají velký výběr odstínů, určitě si vyberete. Jestliže máte vrásky, může se v nich usazovat. Zkuste jej smíchat s pleťovým krémem. Na některých lidech make-upy a tvářenky EDM zoxidují v oranžovou barvu, pro ty je tu Lavender Color Corrector.

Tvářenky: Také téměř 50 odstínů a jsou návykové. Hodně zákazníků mělo před EDM jednu tvářenku, dokud ji nespotřebovali, a teď mají celou sbírku. Jsou opravdu skvělé, i když v kelímku vypadají barvy často jinak než na pokožce - řiďte se fotkami ve fóru. Vzorek za 2,5 dolaru vydrží dost dlouho, plná velikost věčnost.

To jsou jejich nejlepší produkty a v nich podle mě nemají konkurenci. Všechny jsou sypké, některé odstíny make-upu jsou i v tuhé formě. Stejně tak očním stínům není co vytknout co se týče kvality, ale mají také asi 50 odstínů. To je u očních stínů, na rozdíl od make-upu a tvářenek, trochu málo - mají třeba jen asi 4 modré. Ale jemných, přirozených a neutrálních odstínů mají hodně. Jejich štětce jsou také jedinečné.

Kvůli poštovnému se vyplatí co největší objednávka. Objednávky vyřizují rychle, odesílají obvykle následující den a zatím přišly pokaždé za 7-14 pracovních dnů, většinou pod 10. Jednu objednávku ztratila pošta. Pozor - bohužel nevracejí poštovné, takže vám nabídnou buď znovu zaplatit poštovné a objednávku pošlou znovu, nebo vám vrátí peníze bez poštovného.

Před objednáním doporučuji pročíst si jejich fórum. Komunita okolo EDM je to, co mě ke značce přivedlo. Dozvíte se o chystaných novinkách, můžete se podívat na fotografie produktů na pokožce a hlavně různá použití jednotlivých výrobků. Na pleti má hodně produktů jinou barvu než v kelímku. Hlavně tvářenky, kterých se použije trošičku, jsou ve skutečnosti světlejší a mnohem hezčí barvy než vypadají. U jiných výrobků, třeba make-upu, záleží na barvě pleti, takže nejlepší způsob, jak si vybrat odstín, je podívat se na fotografie lidí s podobnou pletí. Popisy nejsou vždy nejlepší a rozhodně ne vyčerpávající - hodně produktů můžete použít různými způsoby, které by vás třeba nenapadly. Také se tam můžete dočíst spoustu tipů k aplikaci make-upu a zkušenosti s jinými značkami.

Často mají speciály - k nákupu dostanete něco zdarma, většinou musíte objednat za 18-35 dolarů. Pokud není zrovna speciál a nespěcháte na objednávku, počkejte, většinou se další speciál objeví do týdne.






Hoppity Hop Hop, Cookie Sheet, Cotton Tale, Champagne, Bird Bath, Bubble Tea, Greeting Card, Baby Sitter.




Minerální make-up

Minerální make-up neobsahuje žádné syntetické látky, konzervanty a barviva. Je proto vhodný i pro citlivou pokožku. Ne každý minerální make-up je ale opravdu přírodní. Některé značky obsahují syntetické látky a konzervanty nebo látky nevhodné pro citlivou pokožku. Týká se to nejen značek jako Maybelline, L´Oréal nebo Avon, ale i značek, které se orientují výhradně na minerální make-up. Některé obsahují složky, které mohou vyvolat alergickou reakci. Nerozhodujte se podle ceny, Bare Escentuals, která patří k dražším značkám, není vůbec kvalitní. Chtěla bych upozornit na značky, které jsou dostupné a kvalitní a zasílají do ČR. U nás se dá sehnat čistě minerální make-up, ale je drahý. I s poštovným vyjde levněji objednat si ho z Ameriky.

Většina minerálního make-upu je sypká. Díky tomu nepotřebuje žádné konzervanty a má prakticky neomezenou dobu spotřeby, ačkoliv firmy většinou uvádějí několik let. Tuhé výrobky obsahují sice čistě přírodní látky, které ale zkracují dobu minimální trvanlivosti na asi 3 roky. Sypká forma má kromě lepší kontroly nad tím, kolik prášku použijete, i další výhody. Většina značek nabízí vzorky levně nebo jen za poštovné. U očních stínů vám často budou stačit vzorky, některé vydrží docela dlouho. Jestliže rádi odstíny střídáte, můžete jich mít levně velké množství. Další výhoda, která se týká všech produktů, je možnost smíchat si vlastní odstín. Stačí mít dost velké kelímky (které některé firmy prodávají), sesypat produkty a protřepat. Tak docílíte přesně odstínu make-upu pro svou pleť, můžete smíchat make-up s pudrem, abyste ráno ušetřili čas, nebo dodat matným očním stínům třpyt.


Štětce na make-up


Každý vizážista vám řekne, že kvalitní štětce jsou dlouhodobá investice, s dobrými štětci dokážete mnoho i s levnou kosmetikou a obvykle se doporučují přírodní chlupy. Ale nemusíte sahat hned po těch nejdražších štětcích. Dnes se vyrábí skvělé syntetické štětce z recyklovaných materiálů. Štětce od značek Ecotools a Everyday Minerals (EDM) jsou dle mé zkušenosti mnohem měkčí a všeobecně lepší než třeba asi dvakrát dražší profesionální značka Laurendor. Obě značky jsou v podobné cenové kategorii, cena záleží na tom, zda je kupujete jednotlivě nebo v sadě.
Značka Ecotools, jak název napovídá, klade velký význam na dopad na životní prostředí. Jejich štětce jsou z bambusu, recyklovaného hliníku a taklonu, pouzdra z bavlny a lnu. Jsou o něco levnější než EDM.
Everyday Minerals jsou srovnatelně měkké a o něco hustší než Ecotools, což může být výhoda i nevýhoda. Kromě toho je to skvělá značka velmi kvalitního, ale dostupného make-upu.
Mám štětce od obou značek a všechny jsou skvělé.



pátek 4. září 2009

Kokosový olej

Kokosový olej je při teplotě do 26°C tuhý, při zahřátí nad tuto teplotu nebo kontaktu s pokožkou se rozpouští. Je velmi lehký - snadno se vstřebává - a řídký. Krásně voní, vůně se mění v závislosti na teplotě, při nižších teplotách vám může páchnout. Měl by se používat na vlhkou pokožku a vlasy, protože při nanesení na suchou ji může vysušit. Má řadu využití:
- čištění pleti
- pleťový olej: hojí akné a vyhlazuje drobné jizvy, ale může ucpávat póry.
- vlasový zábal: podporuje růst vlasů. Vmasírujte do pokožky hlavy a naneste na délku, zabalte do sáčku nebo koupací čepice a nechte působit nejméně půl hodiny, můžete nechat i přes noc. Umyjte šamponem, vlasy budou hebké, lesklé a půjdou snadno rozčesat.
- olej na konečky: po umytí naneste na ještě vlhké konečky vlasů 2-3 kapky, raději méně a přidejte, aby nepůsobily mastně. Vyživí je a ochrání před třepením.
- lesklé vlasy: po umytí opláchněte vodou s kapkou kokosového oleje, nezmastí je, ale budou krásně lesklé. Také můžete rozetřít kapku oleje v rukou a potřít jím vlasy, nejlépe ještě vlhké.
- čištění zubů: při pravidelném čištění kokosový olej bělí zuby. Použijte po vyčištění pastou anebo namísto pasty - jestliže vám nechutná, přidejte kapku mátového oleje. Pro důkladné očištění a ještě větší vybělení smíchejte lžičku kokosového oleje se lžičkou jedlé sody. Jedlá soda by se ale měla používat jen občas, jinak by mohla narušit zubní sklovinu.
- podrážděná pokožka, drobná poranění

Olivový olej

- čištění pleti: smíchejte 1 lžičku oleje s 1 lžičkou medu a 2 lžičkami jablečného octa. Ráno naneste na obličej, nechte chvíli působit a opláchněte. Nemusíte už použít krém, je vhodné pro normální až suchou pokožku.

- odlíčení make-upu: potřete pleť olejem nebo kapněte na navlhčený odličovací tampon a krouživými pohyby setřete make-up. Dobře odlíčí i voděodolnou řasenku.

- krém: olej je možné použít namísto krému. Protože se vsakuje déle než jiné oleje, 1-2 kapky rozetřete v navlhčených dlaních a dlaněmi pak na obličeji. Takto dosáhnete rovnoměrného nanesení i s malým množstvím oleje. Někdo používá i na suchou pokožku, ale většinou se nanáší na navlhčenou. Působí jako prevence vzniku vrásek.

- výživa řas: prstem nebo štětečkem od řasenky (důkladně umytým nebo koupeným jen k tomuto účelu - dá se koupit samostatně v drogerii) naneste na řasy večer nebo když se nechystáte použít řasenku. Nesmývejte.

- vlasový zábal: několik lžic (dle délky a hustoty vlasů) zahřejte ve vodní lázni a naneste na vlasy - suché nebo vlhké, podle toho, co vám bude vyhovovat. Nechte působit alespoň půl hodiny, můžete nechat i přes noc. Smyjte šamponem. Do zábalu můžete přidat i rozšlehané vejce, v tom případě smývejte vlažnou vodou. Jestliže vám vejce páchne, přidejte pár kapek esenciálního oleje.

- sprchový olej: Několik značek přírodní kosmetiky vyrábí sprchové oleje. Jsou to směsi několika rostlinných olejů s esenciálními. Jsou velmi šetrné k pokožce, ale vzhledem ke spotřebě docela drahé. Stejně dobře poslouží i olivový olej.

- tělový olej: Naneste na ještě vlhkou pokožku po sprše. Olej se celkem dlouho vstřebává, musíte jej dobře rozetřít. Pokud se vám to nepovede, nemusíte se bát o povlečení. Často chodím spát dříve, než se olej vsákne, a zatím jsem neměla problém s vypráním skvrn od oleje.

- koupel: Do koupele stačí nalít 1 lžíci oleje. Velmi vhodné pro suchou a citlivou pleť. Jestliže máte pokožku velmi suchou, neutírejte se do ručníku, ale počkejte, až uschnete.

- nehty: suché a lámavé nehty vyživí a zpevní a kůži okolo nehtů zjemní lázeň v teplém olivovém oleji. Ruce do ní ponořte na 15 minut.

- opalovací olej: rostlinné oleje mají nízký přirozený ochranný faktor 2-4 dle typu. Použijte jen na kratší pobyt na slunci nebo na opálenou pokožku. Můžete přidat trochu citronové šťávy, ta usnadní opálení, ale pozor - také urychlí spálení. Doporučuji použít, když je zataženo, ale slunce hřeje - svítí i přes mraky.